
Arken EPL4-6241VPR EP-L4 Matte Black 6-24x50mm 30mm Tube Illuminated Red VPR MIL Reticle
$329.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Arken EPL4-6241VPR EP-L4 Matte Black 6-24x50mm 30mm Tube Illuminated Red VPR MIL Reticle
The EP-L (EP Light) is the Light Weight Hunter version of the EP (Extreme Precision) series.It is built on a streamline 30mm main tube to reduce overall weight with the tools, easy to operate capped windage turret that lets you set and forget.
The Japanese ELD (Extraordinary Low Dispersion) and the VHR (Variable Hunter Reticle) or the VPR (Variable Precision Reticle) combine to provide astonishing optical performance making this a pleasure for users of all skill levels and disciplines.
| Brand | Arken |
| Model | EP-L4 |
| Magnification | 6-24x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Matte Black |
| Reticle | Illuminated Red VPR MIL |
| Field of View | 18.55-4.65ft @ 100 yds |
| Focal Plane | First |
| Objective | 50mm |
| Eye Relief | 3.50" |
| Battery Size | CR2032 |
| Length | 13.80" |
| Parallax Adjustment | Side Parallax Adj. 10yds-Infinity |
| Elevation Adjustment | 20 MRAD |
| Weight | 23.70 oz |
| SKU | 195738 |
| UPC | 850065806150 |
| MPN | EPL4-6241VPR |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 195738
- UPC
- 850065806150
- MPN
- EPL4-6241VPR








