
Armsco MCDK20 Decker 20 Gauge 3" 28" Over Under Shotgun
$759.35
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Armsco Inc MCDK20 Decker Over/Under, 20 Gauge 3" 2rd 28" Blued Barrel, Color Case Hardened Rec, Grade III Turkish Walnut Stock, Fiber Optic Sight, Ext. Chokes
Color Case hardening- rubber recoil pad- vented rib- chrome lined barrel- fiber optic front sight- extended choke tube- Grade III turkish walnut furniture
| Brand | McCoy |
| Category | Shotguns |
| Model | Decker |
| Gauge | 20 Gauge |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 2rd |
| Stock Material | Wood |
| Action | Break Open |
| OAL | 46" |
| Sights | Fiber Optic Front |
| Chamber | 3" |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | 4140 Steel |
| Receiver Description | Engraved Steel |
| Choke Configuration | Benelli |
| Frame Size | Full Size |
| Gun Style | Over / Under |
| Chokes Included | 5 |
| Receiver Material | 4140 Steel |
| Safety | Tang |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Chrome Lined Vent Rib |
| Barrel Length | 28" |
| Max Capacity | 2 |
| Receiver Finish | Color Case Hardened |
| Trigger | Single |
| Weight | 7.90 lbs |
| Stock Finish | Grade III Turkish Walnut |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 155041
- UPC
- 850039520525
- MPN
- MCDK20







