
ATI Alpha Maxx 5.56 NATO 60+1 16" Black Threaded Barrel ATIGAX556ML1560
by ATI
Availability:OUT OF STOCK
$384.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
ATI ATIGAX556ML1560 Alpha Maxx 5.56 NATO 60+1 16" Black Threaded Barrel, Black Polymer Receiver w/Picatinny Rail, M-LOK Handguard, Adjustable Black Polymer Stock, A2 Grip
| Brand | ATI |
| Model | Alpha Maxx |
| Caliber | 5.56 NATO |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Gun Platform | AR Style |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 60+1 |
| Stock Material | Polymer |
| Action | Semi-Auto |
| Sights | Flip Up Front & Rear |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Grips | A2 |
| Handguards | M-LOK |
| Receiver Material | Polymer |
| Safety | 2 Position Lever |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Stock Description | Adjustable |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 16" |
| Max Capacity | 60 |
| Receiver Finish | Black |
| Weight | 7.47 lbs |
| Stock Finish | Black |
| SKU | 189582 |
| UPC | 810113114538 |
| MPN | ATIGAX556ML1560 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 189582
- UPC
- 810113114538
- MPN
- ATIGAX556ML1560







