
ATI ATIGKOF12SVE Cavalry SVE 12 Gauge 3" 2rd 28" Blued O/U Barrel, Silver Engraved Metal Finish
$586.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
ATI ATIGKOF12SVE Cavalry SVE 12 Gauge 3" 2rd 28" Blued O/U Barrel, Silver Engraved Metal Finish, Oiled Turkish Walnut Stock, Ejector, 5 Chokes
ATI's Cavalry hunting and sporting shotgun has a receiver made from lightweight, high-grade 7075 aluminum and features an intricate, laser-engraved design.It has an oil-finished Turkish Walnut stock and forend with blued 4140 chrome moly steel barrels with a brass bead front sight.
These over/under shotguns have a single selective trigger, and includes five (5) interchangeable chokes.The Cavalry series weigh in at just over 6 lbs., and they are hand fit at the factory.
This SVE model is a 12-gauge with 3" chamber, ejector, and 28" barrel.It has a 14.23" LOP, with a 1.45" drop at comb, and 2.2" drop at the heel.
| Brand | ATI |
| Series | SVE |
| Model | Cavalry |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 2rd |
| Stock Material | Wood |
| Action | Break Open |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Brass Bead Front |
| Size | Full Size |
| Chamber | 3" |
| Barrel Finish | Blued |
| Receiver Description | Engraved |
| Choke Configuration | Beretta / Benelli Mobil |
| Application | Hunting / Sporting |
| Drop | 1.45" @ Comb & 2.20" @ Heel |
| Receiver Material | Aluminum |
| Safety | Tang |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Barrel Length | 28" |
| Length of Pull | 14.23" |
| Max Capacity | 2 |
| Receiver Finish | Silver |
| Trigger | Single Stage |
| Weight | 6 lbs |
| Stock Finish | Oiled Turkish Walnut |
| SKU | 2338 |
| UPC | 813393016134 |
| MPN | ATIGKOF12SVE |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- Manufacturer
- ATI
- Barrel Length
- 28"
- Chamber
- 3"
- SKU
- 2338
- UPC
- 813393016134
- MPN
- ATIGKOF12SVE








