
Banish(silencer Central) Banish Backcountry 300 RUM 5.5" Black - BANISHBACKCOUNTRY
$1,099.00
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Banish(Silencer Central) BANISHBACKCOUNTRY Banish Backcountry 300 RUM Black Titanium 5/8"x24
The Backcountry is a fixed-length suppressor that measures 5.5 in length (5.7 with mount) and weighs just 7.8 ounces.That's a full 1.3 shorter and 2.2 ounces lighter than the Banish 30 in its short configuration.
That may not sound like much, but it makes a world of difference for backcountry adventurers who carefully pack their gear with size and weight in mind.
| Brand | Banish(Silencer Central) |
| Series | Backcountry |
| Model | Banish |
| Caliber | 300 RUM |
| Color | Black |
| Material | Titanium |
| Mount Type | Direct Thread (not included) |
| Finish | Cerakote |
| Length | 5.50" |
| Warranty | Lifetime |
| Diameter | 1.6" |
| Thread Pattern | 5 / 8"x24 |
| Weight | 7.80 oz |
| SKU | 168155 |
| UPC | 810171225658 |
| MPN | BANISHBACKCOUNTRY |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- CATEGORY
- SUPPRESSORS
- BRAND
- BANISH(SILENCER CENTRAL)
- MODEL
- Banish
- Color
- Black
- Caliber
- .300 RUM
- DIAMETER
- 1.6"
- THREAD PATTERN
- 5/8"X24
- SKU
- 168155
- UPC
- 810171225658
- MPN
- 100000111316







