
Black Rain Ordnance SPEC15 Spec15 5.56x45mm NATO 30+1 16" Chrome Moly Barrel, Black
$988.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Black Rain Ordnance SPEC15 Spec15 5.56x45mm NATO 30+1 16" Chrome Moly Barrel, A2 Flash Hider, Black Hard Coat Anodized 7075-T6 Receiver, Adjustable B5 Sopmod Stock, Polymer Grip, GI Trigger
The Black Rain Ordnance Spec series is a line of AR-15 rifles and pistols built to meet bid requirements for law enforcement and military personnel and as an affordable option for civilian use.The SPEC15 uses a direct impingement gas system, has a non-adjustable gas block, and a salt bath BCG.
It has a billet 7075 T6 aluminum upper and lower receiver, 4150 chormoly barrel and a 12" M-Lok hybrid handguard.This 5.56 model has 16" barrel with A2 flash hider, Magpul MOE buttstock, and a black hardcoat anodized metal finish.
| Brand | Black Rain Ordnance |
| Model | Spec15 |
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
| Gun Platform | AR Style |
| Operating System | Direct Impingement |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 30+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 34" |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Black |
| Muzzle | A2 Flash Hider |
| Twist | 1:7" |
| Magazine Type | AR-15 |
| Grips | Black Polymer |
| Receiver Material | Aluminum |
| Stock Description | B5 SOPMOD |
| Barrel Description | Chromoly Steel |
| Max Capacity | 30 |
| Receiver Finish | Black Hardcoat Anodize |
| Trigger | G.I. |
| Weight | 7.40 lbs |
| Stock Finish | Black |
| SKU | 35807 |
| UPC | 019962457760 |
| MPN | SPEC15 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- SPEC15
- UPC
- 019962457760
- MPN
- SPEC15







