
Bond Arms BA250TH-45/410 America 250th Anniversary 45 Long Colt/410 Gauge 2 Shot 4.25" Engraved Rough Matte Stainless
$445.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Bond Arms BA250TH-45/410 America 250th Anniversary 45 Long Colt/410 Gauge 2 Shot 4.25" Engraved Rough Matte Stainless Steel Barrel & Frame, Black B6 Resin Grip, Exposed Hammer
Celebrate America's 250th semiquincentennial with this special edition powerhouse.Featuring a 4.25" flat-sided barrel with custom commemorative engraving "America 250th, Land of the free, 1776-2026 and the US flag and extended B6 resin grips.
This model perfectly balances historical tribute with legendary performance.
| Brand | Bond Arms |
| Series | 250th Anniversary |
| Model | America |
| Caliber | 45 Long Colt |
| Gauge | 410 Gauge |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 2 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Rough Matte |
| OAL | 6.75" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Sights | Blade Front |
| Barrel Finish | Rough Matte |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Grips | Black B6 Resin |
| Trigger Pull Weight | 7 lbs |
| Height | 4.33" |
| Barrel Description | Engraved |
| Barrel Length | 4.25" |
| Max Capacity | 2 |
| Weight | 1.60 lbs |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| SKU | 192888 |
| UPC | 855959002434 |
| MPN | BA250TH-45/410 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 192888
- UPC
- 855959002434
- MPN
- BA250TH-45/410







