
Browning 035845282 AB3 Pro SPR Full Size 6.5 Creedmoor 4+1 18" Matte Blued Spiral Fluted Threaded Barrel, Gray/Green
$684.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Browning 035845282 AB3 Pro SPR Full Size 6.5 Creedmoor 4+1 18" Matte Blued Spiral Fluted Threaded Barrel, Matte Blued Drilled & Tapped Receiver, Gray/Green Fixed Synthetic Stock
The AB3 bolt-action rifle has proven Browning accuracy, design and the looks.Featuring a gray/green weather resistant composite stock; spiral, fluted, threaded barrel; detachable box magazine; top tang safety; bolt lock override button Inflex recoil pad.
| Brand | Browning |
| Series | Pro SPR |
| Model | AB3 |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Stock Finish Group | Gray |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 38" |
| Sights | None |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Material | Steel |
| Muzzle | Thread Protector |
| Twist | 1:8" |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Magazine Type | DBM |
| Drop | 11 / 16" @ Comb & 1 / 2" @ Heel |
| Recoil Pad Type | Inflex |
| Safety | Tang |
| Thread Pattern | 5 / 8"x24 |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Spiral Fluted Threaded |
| Barrel Length | 18" |
| Length of Pull | 13.63" |
| Max Capacity | 4 |
| Receiver Finish | Matte Blued |
| Weight | 6.09 lbs |
| Stock Finish | Gray / Green |
| SKU | 190952 |
| UPC | 023614872931 |
| MPN | 035845282 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 190952
- UPC
- 023614872931
- MPN
- 035845282







