
Browning 036115299 X-Bolt 2 Special LR Full Size 6.8 Western 3+1 24" Matte Stainless/Black
$803.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Browning 036115299 X-Bolt 2 Special LR Full Size 6.8 Western 3+1 24" Matte Stainless Threaded Barrel, Matte Stainless Steel Drilled & Tapped Receiver, Black Adj Comb & LOP Synthetic Stock Right Hand
The Browning X-Bolt 2 Composite Special LR SPR bolt-action rifle features a black weather-resistant composite stock; Heavy sporter contour, threaded barrel; top tang safety and the X-Lock Scope Mounting System.
| Brand | Browning |
| Series | Special LR |
| Model | X-Bolt 2 |
| Caliber | 6.8 Western |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 3+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 46.75" |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Muzzle | Thread Protector |
| Twist | 1:7.5" |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Drop | Adjustable |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Recoil Pad Type | Inflex |
| Thread Pattern | 5 / 8"x24 |
| Stock Description | Adj Comb & LOP |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 24" |
| Length of Pull | Adjustable |
| Max Capacity | 3 |
| Receiver Finish | Matte Stainless |
| Trigger | Adjustable Deluxe |
| Weight | 7.03 lbs |
| Stock Finish | Black |
| SKU | 190906 |
| UPC | 023614869221 |
| MPN | 036115299 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 190906
- UPC
- 023614869221
- MPN
- 036115299







