
Browning 036116282 X-Bolt 2 Special LR SPR Full Size 6.5 Creedmoor 4+1 18" Matte Stainless/Black
$779.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Browning 036116282 X-Bolt 2 Special LR SPR Full Size 6.5 Creedmoor 4+1 18" Matte Stainless Steel Threaded Barrel, Matte Stainless Steel Drilled & Tapped Receiver, Black Adj Comb & LOP Synthetic Stock, Right Hand
The Browning X-Bolt 2 Composite Special LR SPR bolt-action rifle features a black weather-resistant composite stock; Heavy sporter contour, threaded barrel; top tang safety and the X-Lock Scope Mounting System.
| Brand | Browning |
| Series | Special LR SPR |
| Model | X-Bolt 2 |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 38" |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Muzzle | Thread Protector |
| Twist | 1:7" |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Drop | Adjustable |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Recoil Pad Type | Inflex |
| Safety | Tang |
| Thread Pattern | 5 / 8"x24 |
| Stock Description | Adj Comb & LOP |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 18" |
| Length of Pull | 13.63" |
| Max Capacity | 4 |
| Receiver Finish | Matte Stainless |
| Trigger | Adjustable Deluxe |
| Weight | 6.03 lbs |
| Stock Finish | Black |
| SKU | 190911 |
| UPC | 023614869276 |
| MPN | 036116282 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 190911
- UPC
- 023614869276
- MPN
- 036116282







