
Browning 036118226 X-Bolt 2 Western Hunter Special Full Size 30-06 Springfield 4+1 22" Matte Stainless/Black
$862.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Browning 036118226 X-Bolt 2 Western Hunter Special Full Size 30-06 Springfield 4+1 22" Matte Stainless Threaded Barrel, Matte Stainless Steel Drilled & Tapped Receiver, Black Adj Comb Synthetic, Stock Right Hand
Experience total accuracy with the X-Bolt 2 Western Hunter Special bolt action rifle.Built for accuracy with a sporter contour, threaded barrel; ergonomic bolt knob; adjustable deluxe trigger; composite stock with adjustable comb system and the X-Lock Scope Mounting System.
Includes thread protector.
| Brand | Browning |
| Series | Western Hunter Special |
| Model | X-Bolt 2 |
| Caliber | 30-06 Springfield |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 42.75" |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Muzzle | Thread Protector |
| Twist | 1:10" |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Drop | Adjustable |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Recoil Pad Type | Inflex |
| Thread Pattern | 5 / 8"x24 |
| Stock Description | Adj Comb |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 22" |
| Length of Pull | 13.63" |
| Max Capacity | 4 |
| Receiver Finish | Matte Stainless |
| Trigger | Adjustable Deluxe |
| Weight | 6.10 lbs |
| Stock Finish | Black |
| SKU | 190921 |
| UPC | 023614869443 |
| MPN | 036118226 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 190921
- UPC
- 023614869443
- MPN
- 036118226







