
Browning 051610490 Buck Mark Micro SR 22 LR 10+1 4" Matte Black Threaded Bull Barrel
$544.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Browning 051610490 Buck Mark Micro SR 22 LR 10+1 4" Matte Black Threaded Bull Barrel, Serrated w/Picatinny Rail Slide, Matte Black Aluminum Frame, Black Overmolded UFX Grip
The Buck Mark Micro SR features a 4" bull barrel; rubber Overmolded UFX ambidextrous grips; Picatinny rail; Pro-Target white outline adjustable rear sight and a Green Fiber Optic front sight.Includes pistol rug.
| Brand | Browning |
| Series | Micro SR |
| Model | Buck Mark |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 10+1 |
| Action | Semi-Auto |
| Frame Finish | Matte Black |
| OAL | 8.40" |
| Frame Material | Aluminum |
| Sights | Fiber Optic Front / Pro-Target Rear |
| Slide Description | Serrated w / Picatinny Rail |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Barrel Material | Steel |
| Muzzle | Thread Protector |
| Grips | Black Overmolded UFX |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Barrel Description | Threaded Bull |
| Barrel Length | 4" |
| Max Capacity | 10 |
| Weight | 1.81 lbs |
| Frame Description | Aluminum Frame |
| SKU | 191135 |
| UPC | 023614871729 |
| MPN | 051610490 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 191135
- UPC
- 023614871729
- MPN
- 051610490







