
Browning 1911 Black Label Medallion Full Size Frame 380 ACP 8+1 4.25" Matte Stainless Steel Barrel & Serrated Slide 051966492
$1,004.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Browning 051966492 1911 Black Label Medallion Full Size Frame 380 ACP 8+1 4.25" Matte Stainless Steel Barrel & Serrated Slide, Matte Black Polymer Frame w/Beavertail, White Imitation Pearl Grip
The Browning 1911 Black Label Medallion striking appearance is derived from its composite frame with a machined aluminum subframe.The pistol features Neo-classical American engravings, polished flats and matte curves in its aesthetic; white imitation pearl grips feature matching engraving patterns and a Buckmark inlay; composite frame with machined aluminum sub-frame and slide rails; 3_Dot combat sights; Beavertail grip safety and a Commander style hammer.
Includes two 8rd magazines and a pistol rug.
| Brand | Browning |
| Series | Black Label Medallion |
| Model | 1911 |
| Caliber | 380 ACP |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 8+1 |
| Frame Finish | Matte Black |
| OAL | 7.38" |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Stainless |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | 3-Dot |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Frame Size | Full Size |
| Grips | White Imitation Pearl |
| Safety | Beavertail |
| Barrel Length | 4.25" |
| Max Capacity | 8 |
| Trigger | Skeletonized |
| Weight | 18 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Beavertail |
| Hammer Type | Bobbed |
| SKU | 186603 |
| UPC | 023614743088 |
| MPN | 051966492 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 186603
- UPC
- 023614743088
- MPN
- 051966492







