
Browning X-Bolt Western Hunter LR 270 Win Rifle with 24" Matte Blued Steel Barrel - 035554224
$1,017.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Browning 035554224 X-Bolt Western Hunter LR 270 Win 4+1 24" Matte Blued Steel Barrel, Matte Blued Steel Receiver, Ovix Camo Fixed w/Adj Comb Stock, Right Hand
Bolt-action rifle built for accuracy with a sporter barrel that is belled to 5/8"-24 suppressor-ready threading, removeable radial muzzle brake, extended bolt handle, composite stock with adjustable comb system and Browning OVIX Camo finish.
| Brand | Browning |
| Series | Western Hunter LR |
| Model | X-Bolt |
| Caliber | 270 Win |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 44.75" |
| Hand | Right Hand |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Material | Steel |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| Twist | 1:10" |
| Application | Field |
| Drop | Adjustable Comb & Heel |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Tang |
| Thread Pattern | 5 / 8"x24 |
| Stock Description | Adj Comb |
| Barrel Length | 24" |
| Length of Pull | 13.63" |
| Max Capacity | 4 |
| Receiver Finish | Matte Blued |
| Weight | 6.60 lbs |
| Stock Finish | Ovix Camo |
| SKU | 153020 |
| UPC | 023614852490 |
| MPN | 035554224 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- Caliber
- .270 Winchester
- SKU
- 153020
- UPC
- 023614852490
- MPN
- 035554224







