
Canik HG7068-N Mete SFx Pro Full Size 9mm Luger 20+1 5.74" Chrome Plated Threaded Barrel, Black Steel Optic Ready
$604.99
$734.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Canik HG7068-N Mete SFx Pro Full Size 9mm Luger 20+1 5.74" Chrome Plated Threaded Barrel, Black Steel Optic Ready/Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap Grip
The Mete SFx Pro striker-fired pistol features an integrated safety; flat-faced, 90-degree break trigger, crisp break, and short reset; Tritium front sight, blacked out rear sight; fluted and chrome-plated, threaded barrel and a loaded chamber indicator.Includes an 18rd and 20rd magazine, two backstraps, EZ loader, gun lock, IWB/OWB reversible holster angled rear sight; two optic plates, Canik Punch/Took kit and cleaning kit.
| Brand | Canik |
| Series | Pro |
| Model | Mete SFx |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Capacity | 20+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 8.83" |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Tritium Front / Blacked Out Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Chrome Plated |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Full Size |
| Grips | Interchangeable Backstrap |
| Height | 5.75" |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Width | 1.41" |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 5.74" |
| Max Capacity | 20 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 1.88 lbs |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | 195574 |
| UPC | 787450806405 |
| MPN | HG7068-N |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 195574
- UPC
- 787450806405
- MPN
- HG7068-N







