
Charter Arms 52236 Pathfinder II Small Frame 22 LR 8 Shot 3.50" Black Passivate/OD Green
$480.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Charter Arms 52236 Pathfinder II Small Frame 22 LR 8 Shot 3.50" Black Passivate Steel Barrel & Cylinder, OD Green Aluminum Frame, Black Rubber Grip, Exposed Hammer
A twist on the original Target Pathfinder.A great introductory revolver for the novice shooter or anyone who needs a low recoil revolver.
It has the look, feel and weight of a higher caliber revolver, allowing you to gain proficiency while using relatively inexpensive .22 ammo.
| Brand | Charter Arms |
| Series | II |
| Model | Pathfinder |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Capacity | 8 |
| Frame Finish | OD Green |
| OAL | 7.45" |
| Frame Material | Aluminum |
| Sights | Aluminum Front |
| Barrel Finish | Black Passivate |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Small |
| Grips | Black Rubber |
| Cylinder Material | Steel |
| Cylinder Finish | Black Passivate |
| Height | 4.25" |
| Barrel Length | 3.50" |
| Max Capacity | 8 |
| Weight | 1.25 lbs |
| Frame Description | Aluminum Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| SKU | 188678 |
| UPC | 678958522365 |
| MPN | 52236 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 188678
- UPC
- 678958522365
- MPN
- 52236







