
Christensen Arms 801-15055-01 Evoke 25 Creedmoor 4+1 20" Burnt Bronze/OD Green
$986.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Christensen Arms 801-15055-01 Evoke 25 Creedmoor 4+1 20" Burnt Bronze Cerakote Threaded Barrel, Burnt Bronze Cerakote Drilled & Tapped Receiver, Picatinny Rail Forend, OD Green Fixed Synthetic Stock
The Evoke Mossy Oak features a button-rifled, stainless steel, threaded barrel; adjustable TriggerTech trigger; removable RFR muzzle brake, Cerakote finish; drilled & tapped, integrated Picatinny rail on the forend; removable six-port RFR muzzle brake and polymer stock.
| Brand | Christensen Arms |
| Model | Evoke |
| Caliber | 25 Creedmoor |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Stock Finish Group | Green |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Burnt Bronze Cerakote |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Muzzle | RFR Muzzle Brake |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Trigger Pull Weight | 2.50-5 lbs |
| Forend Type | Picatinny Rail |
| Thread Pattern | 5 / 8"x24 |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 20" |
| Max Capacity | 4 |
| Receiver Finish | Burnt Bronze Cerakote |
| SKU | 194139 |
| UPC | 840290540554 |
| MPN | 801-15055-01 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 194139
- UPC
- 840290540554
- MPN
- 801-15055-01







