
Christensen Arms 8011104000 Modern Precision 223 Rem Handgun
$2,199.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Christensen Arms 8011104000 Modern Precision 223 Rem 10.50" 5+1, Black Nitride Finish, Pistol Chassis Stock, Polymer Grip
Building upon the success of the MPR, the Modern Precision Pistol (MPP) is a purpose-built bolt-action pistol chassis.Standard features include a 0-MOA optics rail, adjustable side-baffle brake, and Christensen Arms legendary carbon fiber barrel.
| Brand | Christensen Arms |
| Model | Modern Precision |
| Caliber | 223 Rem |
| Barrel Length Range | 10" to 10.99" |
| Capacity | 5+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 31.25" |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Integrated Base |
| Barrel Finish | Carbon Fiber |
| Muzzle | Baffle Brake |
| Twist | 1:7" |
| Grips | Black Polymer |
| Handguards | Carbon Fiber M-LOK |
| Receiver Material | Aluminum |
| Safety | Two-Position |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Stock Description | Pistol Chassis |
| Barrel Description | Target |
| Barrel Length | 10.50" |
| Max Capacity | 5 |
| Receiver Finish | Black Nitride |
| Trigger | TriggerTech |
| Weight | 4.40 lbs |
| SKU | 146203 |
| UPC | 691328237461 |
| MPN | 8011104000 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- CATEGORY
- SPECIALTY
- BRAND
- CHRISTENSEN ARMS
- MODEL
- Modern Precision
- ACTION
- BOLT
- BARREL LENGTH
- 10.50"
- CAPACITY
- 5+1
- SAFETY
- TWO-POSITION
- GRIPS
- BLACK POLYMER
- SIGHTS
- INTEGRATED BASE
- WEIGHT
- 4.40 LBS
- STOCK MATERIAL
- SYNTHETIC
- OAL
- 31.25"
- STOCK FINISH
- BLACK ANODIZED
- BARREL LENGTH RANGE
- 10" TO 10.99"
- WEIGHT RANGE
- 4 LBS TO 4.99 LBS
- SKU
- 146203
- UPC
- 691328237461
- MPN
- 8011104000







