
Citadel Mariner Full Size 20 Gauge Pump 3" 4+1 18.50" Nickel Finished Heat Shield Barrel FRMN2020SYN
by Citadel
Availability:OUT OF STOCK
$258.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Citadel FRMN2020SYN Mariner Full Size 20 Gauge Pump 3" 4+1 18.50" Nickel Finished Heat Shield Barrel, Nickel Finished Aluminum Receiver w/Picatinny Rail, Black Fixed Synthetic Stock
Includes side shell holder and three chokes.
| Brand | Citadel |
| Model | Mariner |
| Gauge | 20 Gauge |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Pump |
| OAL | 39" |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Fiber Optic Front / Adj Rear |
| Size | Full Size |
| Chamber | 3" |
| Barrel Finish | Nickel |
| Barrel Material | Steel |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Application | Home Defense |
| Receiver Material | Aluminum |
| Safety | Crossbolt |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Heat Shield |
| Barrel Length | 18.50" |
| Max Capacity | 4 |
| Receiver Finish | Nickel |
| Weight | 6.90 lbs |
| Stock Finish | Black |
| SKU | 185461 |
| UPC | 682146898989 |
| MPN | FRMN2020SYN |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 185461
- UPC
- 682146898989
- MPN
- FRMN2020SYN







