
CobraTec Knives CTIFRBLK Inferno 3.50" OTF Tanto Plain Black TiCN D2 Steel Blade, 4.75" Black Textured Handle
$54.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
CobraTec Knives CTIFRBLK Inferno 3.50" OTF Tanto Plain Black TiCN D2 Steel Blade, 4.75" Black Textured Handle
The Inferno is a high performance automatic knife built for those who demand power, precision and durability in a sleek, no-nonsense package.Featuring a Tanto-shaped D2 steel blade with a black titanium coating; opens with lightning fast deployment at the push of a button, giving you a quick and decisive edge when you need it most.
For added safety, this knife includes a sliding safety switch to prevent accidental discharge, ensuring that the blade only deploys when you intend it to.The ergonomically designed handle provides a secure and comfortable grip for a range of users, while the ambidextrous tip-up clip offers convenient, right or left handed carry options.
A lanyard hole adds extra versatility for those who prefer to keep their gear tethered or want additional carry options.Includes pocket clip.
| Brand | CobraTec Knives |
| Model | Inferno |
| OAL | 8.38" |
| Hand | Ambidextrous |
| Blade Material | D2 Steel |
| Edge Type | Plain |
| Style | OTF |
| Open Type | Automatic |
| Blade Description | Black TiCN |
| Handle Length | 4.75" |
| Blade Length | 3.50" |
| Blade Type | Tanto |
| Handle Description | Black Textured |
| Includes | Pocket Clip |
| Weight | 4 oz |
| Lock Type | Safety Lock |
| SKU | 180345 |
| UPC | 753389272888 |
| MPN | CTIFRBLK |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 180345
- UPC
- 753389272888
- MPN
- CTIFRBLK







