
Cold Steel CS36MF Drop Forged Battle Ring 2 3.50" Fixed Spear Point Plain Black Matte
$56.59
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Cold Steel CS36MF Drop Forged Battle Ring 2 3.50" Fixed Spear Point Plain Black Matte Baked-On Anti Rust 52100 High Carbon Steel Blade, 5.50" Black w/Finger Ring Kray-Ex Handle
It's drop forged, like the other knives in this series from a single piece of steel, has twin razor sharp edges with a needle point, an integral guard and a finger ring.Its grip is sized for nearly any hand and it's precisely contoured to prevent slipping.
It can accommodate eight different grip styles and it's easy and quick to draw when you're in a hurry.It has the strength to double as a skull crusher or "iron knuckle".
Includes Secure-Ex sheath with a Ulti-Clip.
| Brand | Cold Steel |
| Series | Battle Ring 2 |
| Model | Drop Forged |
| OAL | 9" |
| Blade Material | 52100 High Carbon Steel |
| Edge Type | Plain |
| Style | Fixed |
| Thickness | 6.50mm |
| Blade Description | Black Matte Baked-On Anti Rust |
| Handle Length | 5.50" |
| Handle Material | Kray-Ex |
| Blade Length | 3.50" |
| Blade Type | Spear Point |
| Handle Description | Black w / Finger Ring |
| Sheath | Secure-Ex |
| Weight | 7.50 oz |
| SKU | 192997 |
| UPC | 705442018759 |
| MPN | CS36MF |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 192997
- UPC
- 705442018759
- MPN
- CS36MF







