
Colt Mfg O1911C-SS9 1911 Government 9mm Luger 9+1 5" Stainless Steel
by Colt Mfg
Availability:IN STOCK ONLINE
$1,044.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Colt Mfg O1911C-SS9 1911 Government 9mm Luger 9+1 5" Stainless National Match Barrel, Stainless Steel Serrated Slide, Stainless Streel Frame w/Beavertail, Double Diamond Checkered Wood Grip
| Brand | Colt Mfg |
| Series | Government |
| Model | 1911 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Gun Platform | 1911 Style |
| Capacity | 9+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Stainless |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Grips | Double Diamond Checkered Wood |
| Barrel Description | National Match |
| Barrel Length | 5" |
| Max Capacity | 9 |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w / Beavertail |
| Hammer Type | Exposed |
| SKU | 194200 |
| UPC | 098289113597 |
| MPN | O1911C-SS9 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 194200
- UPC
- 098289113597
- MPN
- O1911C-SS9








