
Colt Mfg O4082CE Combat Elite Commander 9mm Luger 8+1 4.25" Stainless Steel/Two Tone
$1,405.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Colt Mfg O4082CE Combat Elite Commander 9mm Luger 8+1 4.25" Stainless Steel Barrel, Two-Tone Serrated Stainless Steel Slide & Frame w/Beavertail, Black Scalloped G10 Grip, Ambidextrous
The Colt Combat Elite Commander is a duty ready pistil.The Commander has full stainless steel construction with a unique two tone PVD finish which makes for a striking corrosion package.
The Dual Spring Recoil System reduces felt recoil while extending the recoil spring life.Features a genuine Novak night front sight and Novak Low Mount Carry night sight.
Safeties are Ambi-Extended Thumb Safety, Upswept Beavertail Grip Safety and Series 80 Firing Pin Safety.Solid Aluminum trigger with a trigger weight of 4.5-6 lbs.
Includes magazine, cable lock and instruction manual.
| Brand | Colt Mfg |
| Series | Commander |
| Model | Combat Elite |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Gun Platform | 1911 Style |
| Capacity | 8+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Two-Tone |
| OAL | 7.75" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Hand | Ambidextrous |
| Sight Style | Night |
| Slide Finish | Two-Tone |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Material | Stainless |
| Twist | 1:16" |
| Grips | Black Scalloped G10 |
| Sight Configuration | 3-Dot Tritium Night |
| Trigger Pull Weight | 4.50-6 lbs |
| Grooves | 6 |
| Height | 5.50" |
| Includes | Magazine / Cable Lock |
| Safety | Ambidextrous Thumb / Grip |
| Width | 1.25" |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length | 4.25" |
| Max Capacity | 8 |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w / Beavertail |
| SKU | 104956 |
| UPC | 098289111937 |
| MPN | O4082CE |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 104956
- UPC
- 098289111937
- MPN
- O4082CE







