
Colt Mfg O4840XE-OR 1911 Lightweight Commander 45 ACP 8+1 4.25" Stainless Barrel, Matte Black, Optic Ready
$1,254.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Colt Mfg O4840XE-OR 1911 Lightweight Commander 45 ACP 8+1 4.25" Stainless Barrel, Matte Black Carbon Steel Optic Ready/Serrated Slide, Matte Black Anodized Aluminum Frame w/Beavertail, Black Cherry G10 Grip, Right Hand
The Colt Lightweight Commander affords enthusiasts the ability to concealed carry a real 1911 platform pistol comfortably.With a shorter profile and lower weight than a traditional full size Government Model, the Lightweight Commander offers the Dual Spring Recoil System and custom Colt G10 grips, among other enhancements.
The 45 ACP pistol features 80 series firing system, an undercut trigger guard and upswept beavertail, allowing shooters a higher grip for enhanced comfort and accuracy.
| Brand | Colt Mfg |
| Series | Lightweight Commander |
| Model | 1911 |
| Caliber | 45 ACP |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Gun Platform | 1911 Style |
| Capacity | 8+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Matte Black Anodized |
| OAL | 7.75" |
| Frame Material | Aluminum |
| Hand | Right Hand |
| Slide Finish | Matte Black |
| Slide Material | Carbon Steel |
| Sights | Novak White Dot Front / Glock Dovetail Black Serrated Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:16" LH |
| Grips | Black Cherry G10 |
| Grooves | 6 |
| Height | 5.50" |
| Safety | Firing Pin / Grip / Manual |
| Width | 1.25" |
| Barrel Length | 4.25" |
| Max Capacity | 8 |
| Trigger | 3 Hole |
| Weight | 1.84 lbs |
| Frame Description | Aluminum Frame w / Beavertail |
| Hammer Type | Bobbed |
| SKU | 194198 |
| UPC | 098289113696 |
| MPN | O4840XE-OR |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 194198
- UPC
- 098289113696
- MPN
- O4840XE-OR







