
Colt Mfg O5973GCL-TT Gold Cup 38 Super 9+1 5" Brushed Stainless Steel/Black, Optic Ready
$1,255.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Colt Mfg O5973GCL-TT Gold Cup 38 Super 9+1 5" Stainless National Match Barrel, Brushed Stainless Steel Serrated Slide, Black/Stainless Steel Frame w/Beavertail, Blue Scalloped G10 Grip, Ambidextrous
The Colt Gold Cup is known as the finest shooting semi-automatic in the world and is the standard for competitive guns.The Colt Gold Cup Lite is the entry point into the Gold Cup family.
It features a Gold Cup Series 70 Wide 3 Hole Aluminum Target Trigger; National Match Barrel; adjustable Bomar rear sight and Novak Red Fiber Optic front sight ensure the utmost accuracy.Includes magazine, cable lock and instruction manual.
| Brand | Colt Mfg |
| Model | Gold Cup |
| Caliber | 38 Super |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Gun Platform | 1911 Style |
| Capacity | 9+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Black / Stainless |
| OAL | 8.50" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Brushed Stainless |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Fiber Optic Front / Bomar Rear |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Grips | Blue Scalloped G10 |
| Safety | Ambidextrous Thumb / Grip |
| Barrel Description | National Match |
| Barrel Length | 5" |
| Max Capacity | 9 |
| Trigger | Skeletonized |
| Weight | 2.38 lbs |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w / Beavertail |
| Hammer Type | Bobbed |
| SKU | 194201 |
| UPC | 098289113559 |
| MPN | O5973GCL-TT |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 194201
- UPC
- 098289113559
- MPN
- O5973GCL-TT







