
CVA CR3981G Cascade XT 6.5 Creedmoor 4+1 22" Graphite Black/OD Green
$839.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
CVA CR3981G Cascade XT 6.5 Creedmoor 4+1 22" Graphite Black Cerakote Fluted Steel Threaded Barrel & Receiver w/Picatinny Rail, OD Green w/Black Webbing Adjustable Synthetic Stock, Right Hand
The Cascade XT (X-Treme) builds on the proven Cascade platform with a series of cosmetic and functional upgrades that elevate your hunting experience.Its the next step for hunters who want more control, durability and precision.
The heavier fluted barrel provides a more balanced feel for steadier shots, while the radial muzzle brake helps tame recoil.The oversized bolt knob is easy to grab in gloves or tough weather. features medium contour Bergara fluted barrel; Radial muzzle brake; oversized bolt knob and Cerakote barreled action.
| Brand | CVA |
| Series | XT |
| Model | Cascade |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Stock Finish Group | Green |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Graphite Black Cerakote |
| Barrel Material | Steel |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| Twist | 1:8" |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Receiver Material | Steel |
| Thread Pattern | 5 / 8"x24 |
| Stock Description | Adjustable |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| Barrel Length | 22" |
| Max Capacity | 4 |
| Receiver Finish | Graphite Black Cerakote |
| Trigger | Adjustable |
| Weight | 7.30 lbs |
| Stock Finish | OD Green w / Black Webbing |
| SKU | 192021 |
| UPC | 043125239818 |
| MPN | CR3981G |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 192021
- UPC
- 043125239818
- MPN
- CR3981G







