
CVA CR4059 Cascade Varmint Hunter 6.5 Creedmoor 10+1 20" Flat Dark Earth/Krytek Highlander
$891.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
CVA CR4059 Cascade Varmint Hunter 6.5 Creedmoor 10+1 20" Flat Dark Earth Cerakote Threaded Barrel & Receiver w/Picatinny Rail, Krytek Highlander Adj Comb & LOP Synthetic Stock
The Cascade VH (Varmint Hunter) is designed for the predator and varmint hunter who needs repeatable precision and rapid follow-ups.The VH features a heavy-contour barrel, a 10rd magazine and a rigid stock with an adjustable comb, removable L.
O.P. spacer and flatter forend.
Its purpose-built for high-volume shooting and consistent accuracy.The 20 MOA Picatinny rail lets you mount the kind of optics these hunts demand and the Cerakote Barreled Action will protect your rifle from the elements.
| Brand | CVA |
| Series | Varmint Hunter |
| Model | Cascade |
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Stock Finish Group | Camouflage |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 42" |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Flat Dark Earth Cerakote |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:8" |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Trigger Pull Weight | 2-4 lbs |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Two-Position |
| Thread Pattern | 5 / 8"x24 |
| Stock Description | Adj Comb & LOP |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 20" |
| Length of Pull | Adjustable |
| Max Capacity | 10 |
| Receiver Finish | Flat Dark Earth Cerakote |
| Trigger | Adjustable |
| Weight | 8.70 lbs |
| Stock Finish | Krytek Highlander |
| SKU | 192011 |
| UPC | 043125001972 |
| MPN | CR4059 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 192011
- UPC
- 043125001972
- MPN
- CR4059







