
CZ-USA 02345 CZ 457 Varmint MTR Full Size 22 LR 5+1 20" Black Nitride 20.5 Barrel, Turkish Walnut
$934.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
CZ-USA 02345 CZ 457 Varmint MTR Full Size 22 LR 5+1 20" Black Nitride 20.5 Barrel Black Nitride Steel Receiver Turkish Walnut Fixed Varmint-Style Stock Right Hand
The 457 Match Target Rifle's match chamber is cut to the tightest specification that CIP will allow, meaning it will perform impressively well with top-tier ammo.The MTR's Turkish walnut stock is designed with ergonomics in mind, and its vertical grip has a comfortable palm swell and laser stippling for texture.
A large, flat forend has dual QD studs for running a bipod and a sling, and wrap-around stippling gives much more grip for the forward hand.In addition to the receiver-mounted, push-to-fire safety, we chopped almost an inch of length from the action and slab-sided it to reduce its footprint and weight.
| Brand | CZ-USA |
| Series | Varmint MTR |
| Model | 457 |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 5+1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Bolt |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Twist | 1:16" |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Safety | Two-Position |
| Stock Description | Varmint-Style |
| Barrel Description | 20.5 |
| Barrel Length | 20" |
| Length of Pull | 13.75" |
| Max Capacity | 5 |
| Receiver Finish | Black Nitride |
| Trigger | Adjustable |
| Weight | 7.08 lbs |
| Stock Finish | Turkish Walnut |
| SKU | 107720 |
| UPC | 806703023458 |
| MPN | 02345 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 107720
- UPC
- 806703023458
- MPN
- 02345








