
Derya Firearms DY9.COMP.US DY9 9mm Luger 15+1 4.64" Black, Threaded, Compensated, Optic Ready
$379.99
$499.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Derya Firearms DY9.COMP.US DY9 9mm Luger 15+1 4.64" Black Threaded Compensated Barrel, Black Melonite Stainless Steel Optic Ready/Ported/Serrated Slide, Black Melonite Polymer Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap Grip
The Derya DY9 COMP is a striker-fired 9mm Luger pistol crafted for unmatched performance.Featuring a 4.64" threaded stainless steel barrel with a compensator attached to minimize muzzle rise and felt recoil; optic-ready for effortless red dot integration; interchangeable backstraps for a customized ergonomic fit; black Melonite finish ensuring unparalleled accuracy and durability in the harshest conditions.
Made in Jacksonville, FL.Includes hard case, magazine, compensator and two optic plates.
| Brand | Derya Firearms |
| Model | DY9 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 15+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black Melonite |
| OAL | 7.52" |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black Melonite |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | TruGlo Fiber Optic Front & Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Ported / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Muzzle | Compensator |
| Grips | Interchangeable Backstrap |
| Height | 4.56" |
| Width | 1.16" |
| Barrel Description | Threaded Compensated |
| Barrel Length | 4.64" |
| Max Capacity | 15 |
| Weight | 2.05 lbs |
| SKU | 187900 |
| UPC | 850067243298 |
| MPN | DY9.COMP.US |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 187900
- UPC
- 850067243298
- MPN
- DY9.COMP.US







