
Derya Firearms EX1400.12.24 EX1400 12 Gauge Break Open 2rd 24" Black Chrome/Walnut Side By Side
$567.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Derya Firearms EX1400.12.24 EX1400 12 Gauge Break Open 2rd 24" Black Chrome Side By Side Barrel, Black Chrome Steel Receiver, Fixed Walnut Stock
The EX1400 is a side-by-side shotgun where classic break-action meets premium innovation.Chambered in 12ga featuring a steel receiver; walnut stock; tang safety; black chrome finish; fixed bead sight and interchangeable chokes- full, modified and improved cylinder.
| Brand | Derya Firearms |
| Model | EX1400 |
| Gauge | 12 Gauge |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 2rd |
| Stock Material | Wood |
| Action | Break Open |
| OAL | 41" |
| Sights | Bead Front |
| Barrel Finish | Black Chrome |
| Barrel Material | Steel |
| Choke Configuration | Multi-Choke |
| Trigger Pull Weight | 4.40 lbs |
| Chokes Included | Full / Improved Cylinder / Modified |
| Height | 5.70" |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Tang |
| Width | 2.24" |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Side By Side |
| Barrel Length | 24" |
| Length of Pull | 14.30" |
| Max Capacity | 2 |
| Receiver Finish | Black Chrome |
| Weight | 6.61 lbs |
| SKU | 194616 |
| UPC | 810216300036 |
| MPN | EX1400.12.24 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 194616
- UPC
- 810216300036
- MPN
- EX1400.12.24







