
Derya Firearms TM22.FEAT.18 TM22 Feather 22 LR 10+1 18" Black
$191.99
$291.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Derya Firearms TM22.FEAT.18 TM22 Feather 22 LR 10+1 18" Black Threaded Barrel, Black Anodized Aluminum Receiver w/Picatinny Rail, Black Adjustable Polymer Stock, Black Polymer Grip
The Derya TM22 Feather 22LR 10rd rifle is a lightweight, precision-driven firearm with an 18" threaded, rifled target barrel, perfect for shooters seeking accuracy and versatility in a sleek package.Featuring a semi-auto action; positive thumb safety; adjustable stock with an AR-type grip; carrying handle, integrated with a rear serrated sight; top rail for mounting optics; finished in durable black anodized coating, 13-14.50" length of pull; accepts aftermarket 15rd and 25rd magazines available for extended shooting sessions.
Includes a 10rd polymer magazine.
| Brand | Derya Firearms |
| Series | Feather |
| Model | TM22 |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Polymer |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 34" |
| Sights | Serrated Rear |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:16" RH |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Grips | Black Polymer |
| Trigger Pull Weight | 2.50 lbs |
| Grooves | 6 |
| Receiver Material | Aluminum |
| Safety | Thumb |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Stock Description | Adjustable |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 18" |
| Length of Pull | Adjustable |
| Max Capacity | 10 |
| Receiver Finish | Black Anodized |
| SKU | 186939 |
| UPC | 850067243588 |
| MPN | TM22.FEAT.18 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 186939
- UPC
- 850067243588
- MPN
- TM22.FEAT.18







