
Eotech XPS3-0TAN EXPS3 HD Tan 68 MOA/1 MOA Red Dot Reticle 1" Weaver/MIL-STD-1913 Rail Mount
$755.00
$829.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Eotech XPS3-0TAN EXPS3 HD Tan 68 MOA/1 MOA Red Dot Reticle 1" Weaver/MIL-STD-1913 Rail Mount
The EXPS3 HD builds on EOTECHs holographic legacy with a refined, all-aluminum hoodless design that enhances peripheral awareness while maintaining fast, both-eyes-open engagement.Featuring a left-side rotary dial, adaptive auto-brightness, and shake-awake technology, it delivers intuitive control without sacrificing magnifier compatibility.
| Brand | Eotech |
| Model | EXPS3 HD |
| Color | Tan |
| Reticle | 68 MOA / 1 MOA Red Dot |
| Material | Aluminum |
| Mount Type | 1" Weaver / MIL-STD-1913 Rail |
| Adjustment Size | 0.50 MOA |
| Brightness Settings | 4 Day / 7 Night |
| Dimensions | 3.54" x 2.23" x 2.72" |
| Battery Size | CR123 |
| Battery Life | 1000 hrs |
| Weight | 11.60 oz |
| SKU | 193847 |
| UPC | 672294600923 |
| MPN | XPS3-0TAN |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 193847
- UPC
- 672294600923
- MPN
- XPS3-0TAN







