
Fierce Firearms FCRXP300PRC22BU Carbon Rival XP 300 PRC 3+1 22" Rifle
$2,399.00
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Fierce Firearms FCRXP300PRC22BU Carbon Rival XP 300 PRC 3+1 22" Carbon Fiber C3 Carbon Fiber Steel Barrel, Black Cerakote Drilled & Tapped Steel Receiver, Adj Cheek Riser Urban Camo Carbon Fiber Stock, Right Hand
The updated CARBON RIVAL XP is the ideal choice for hardcore hunters that prefer a carbon fiber barrel.This rifle features the deadly C3 Carbon technology and high level performance.
We have loaded this lightweight rifle with high-end components and features.The Carbon Rival XP has added an adjustable comb stock design AND Dropbox Magazine.
CARBON RIVAL XP FEATURES: STAINLESS STEEL Fierce Dual-Lug action, 70 degree bolt throw, unobstructed bolt cycle when shooting with an oversized scope, Precision cut raceways, tightest machined tolerances for accuracy and lock up, 2-Position Safety, BIXN ANDY trigger, match grade adjustable trigger (1-3 lbs.), Drop Box Magazine, Fierce C3 Carbon Fiber barrel, Matrix finish, Match grade, hand lapped barrel liner, Radial Titanium muzzlebrake included, 1/2 MOA Accuracy Guarantee, C3 Carbon Rival stock, Vertical palm swell pistol grip, high negative comb cheekpiece WITH ADJUSTABLE COMB, Integral pic rail for bipod attachment, Solid carbon bedding system
| Brand | Fierce Firearms |
| Series | Rival XP |
| Model | Carbon |
| Caliber | 300 PRC |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
| Capacity | 3+1 |
| Stock Material | Carbon Fiber |
| Action | Bolt |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Barrel Finish | Carbon Fiber |
| Barrel Material | Carbon Fiber / Stainless Steel |
| Muzzle | Radial Muzzle Brake |
| Twist | 1:9" |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Application | Field |
| Receiver Material | Steel |
| Safety | Two-Position |
| Thread Pattern | 5 / 8"x24 |
| Stock Description | Adj Cheek Riser |
| Barrel Description | C3 Carbon Fiber Steel |
| Barrel Length | 22" |
| Max Capacity | 3 |
| Receiver Finish | Black Cerakote |
| Trigger | Adj Bix'N Andy |
| Weight | Adj Comb |
| Stock Finish | Urban Camo |
| SKU | 180819 |
| UPC | 853418915127 |
| MPN | FCRXP300PRC22BU |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- CATEGORY
- RIFLES CENTERFIRE
- BRAND
- FIERCE FIREARMS
- MODEL
- Carbon
- ACTION
- BOLT
- BARREL LENGTH
- 22"
- CAPACITY
- 3+1
- TRIGGER
- ADJ BIX'N ANDY
- SAFETY
- 2 POSITION LEVER
- WEIGHT
- ADJ COMB
- STOCK DESCRIPTION
- ADJ CHEEK RISER
- TWIST
- 1:9"
- BARREL DESCRIPTION
- C3 CARBON FIBER STEEL
- MUZZLE
- RADIAL MUZZLE BRAKE
- RECEIVER MATERIAL
- STEEL
- SIGHTS
- NONE
- BARREL LENGTH RANGE
- 22" TO 22.99"
- WEIGHT RANGE
- 6 LBS TO 6.99 LBS
- HAND
- RIGHT HAND
- STOCK FINISH GROUP
- DIGITAL CAMOUFLAGE
- SKU
- 180819
- UPC
- 853418915127
- MPN
- FCRXP300PRC22BU







