
FN 66101794 509 MRD Compact Frame 9mm Luger 15+1 4.02" Compact CCW Handgun
$678.99
$1,109
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
FN 66101794 509 MRD Compact Frame 9mm Luger 15+1 4.02" Black Compensated Barrel, Flat Dark Earth PVD Optic Ready/Serrated Stainless Steel Slide & Polymer Frame w/Picatinny Rail, Interchangeable Backstrap Grip, Ambidextrous
The FN 509 MRD compact with quick-detach compensator joins the ranks packing full-size performance in a compact package.The pistol is striker-fired with a compensated barrel featuring an approximate 25% muzzle flip reduction.
The optics mounting system accepts nearly all major optic footprints and features all-black co-witness iron sights.The ambidextrous controls aid in manipulation.
Ships with two backstraps, locking device, FN logo soft pistol case, 12rd and 15rd magazine
| Brand | FN |
| Series | MRD |
| Model | 509 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 12+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| OAL | 7.40" |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Flat Dark Earth PVD |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Co-Witness Iron Sights |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Muzzle | Compensator |
| Twist | 1:10" |
| Frame Size | Compact |
| Grips | Interchangeable Backstrap |
| Trigger Pull Weight | 5.50-7.70 lbs |
| Width | 1.35" |
| Barrel Description | Compensated |
| Barrel Length | 4.02" |
| Max Capacity | 15 |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | 162151 |
| UPC | 845737017842 |
| MPN | 66101794 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- CATEGORY
- PISTOLS
- BRAND
- FN
- MODEL
- 509
- Caliber
- 9mm
- ACTION
- STRIKER FIRE
- BARREL LENGTH
- 4.02"
- CAPACITY
- 15+1
- GRIPS
- INTERCHANGEABLE BACKSTRAP
- FRAME FINISH
- FLAT DARK EARTH
- SLIDE DESCRIPTION
- OPTIC READY/SERRATED
- SKU
- 162151
- UPC
- 845737017842
- MPN
- 66101794







