
GForce Arms GFLVR20SS Saddlehorn Full Size 410 Gauge Lever 2.50" 7+1 20" Stainless Steel/Black
$427.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Gforce Arms GFLVR20SS Saddlehorn Full Size 410 Gauge Lever 2.50" 7+1 20" Stainless Steel Barrel, Stainless Aluminum Receiver, Fixed Black Synthetic Stock, Right Hand
The GForce Saddlehorn, a seamless blend of classic style and modern innovation.Features a 16.50" barrel; lever-action style gives it that nostalgic cowboy charm; HIVIZ front sight; aluminum receiver and 10+1 rounds.
| Brand | Gforce Arms |
| Model | Saddlehorn |
| Gauge | 410 Gauge |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Stock Finish Group | Black |
| Capacity | 7+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Lever |
| OAL | 38.75" |
| Hand | Right Hand |
| Sights | HiViz Fiber Optic Front |
| Size | Full Size |
| Chamber | 2.50" |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Material | Steel |
| Application | Home Defense |
| Chokes Included | Cylinder / Full / Modified |
| Receiver Material | Aluminum |
| Safety | Hammer |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length | 20" |
| Max Capacity | 7 |
| Receiver Finish | Stainless |
| Weight | 7.90 lbs |
| Stock Finish | Black |
| SKU | 148083 |
| UPC | 643477863916 |
| MPN | GFLVR20SS |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 148083
- UPC
- 643477863916
- MPN
- GFLVR20SS







