
Girsan MC 14T *CA Compliant 380 ACP 10+1 4.50" Black Tip-Up Barrel, RMSc Footprint 390852
$499.00
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Girsan 390852 MC 14T *CA Compliant 380 ACP 10+1 4.50" Black Tip-Up Barrel, Black Steel Serrated Slide, Black Polymer Frame w/Accessory Rail, Textured Grip, RMSc Footprint
The Girsan MC 14T X Tip-Up allows the user to load and unload this handgun without racking the slide, making it an excellent option for shooters with limited hand strength or anyone seeking a more convenient loading process.Features a DA/SA; ambidextrous safety; loaded chamber indicator; and magazine disconnect safety.
Includes 10rd magazine.
| Brand | Girsan |
| Series | *CA Compliant |
| Model | MC 14T |
| Caliber | 380 ACP |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 10+1 |
| Action | DA / SA |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 6.80" |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black |
| Slide Material | Steel |
| Sights | 3-Dot |
| Slide Description | Serrated |
| Mount Type | RMSc Footprint |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Magazine Type | Double Stack |
| Grips | Textured |
| Trigger Pull Weight | 4.50 lbs |
| Height | 4.60" |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Width | 1.25" |
| Barrel Description | Tip-Up |
| Barrel Length | 4.50" |
| Max Capacity | 10 |
| Weight | 1.40 lbs |
| Frame Description | Polymer Frame w / Accessory Rail |
| SKU | 191889 |
| UPC | 741566908163 |
| MPN | 390852 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 191889
- UPC
- 741566908163
- MPN
- 390852







