
Glenfield 52006 Model A Full Size 350 Legend 5+1 20" Matte Black/Moss Green Splatter
$417.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Glenfield 52006 Model A Full Size 350 Legend 5+1 20" Matte Black Threaded Barrel, Matte Black Alloy Steel Receiver w/Picatinny Rail, Moss Green Splatter Fixed Synthetic Stock, Thread Protector
The Glenfield Model A features an adjustable trigger that is user adjustable between 3 and 5 pounds; Moss Green Splatter synthetic stock; rubber buttpad; one-piece, three-lug bolt with 70 degree throw; factory installed Picatinny rail; threaded barrel thread protector and a tang safety.Includes one magazine and sling swivel studs.
| Brand | Glenfield |
| Model | Model A |
| Caliber | 350 Legend |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Stock Finish Group | Green |
| Capacity | 5+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Bolt |
| OAL | 40" |
| Sights | None |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Barrel Material | Alloy Steel |
| Muzzle | Cold Hammer Forged Steel |
| Twist | 1:16" RH |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Magazine Type | AR Style |
| Trigger Pull Weight | 3-5 lbs |
| Grooves | 5 |
| Receiver Material | Alloy Steel |
| Recoil Pad Type | Rubber |
| Safety | Tang |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Stock Description | Fixed |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 20" |
| Length of Pull | 13.75" |
| Max Capacity | 5 |
| Receiver Finish | Matte Black |
| Trigger | Adjustable |
| Weight | 6.40 lbs |
| SKU | 186912 |
| UPC | 736676520060 |
| MPN | 52006 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 186912
- UPC
- 736676520060
- MPN
- 52006







