
Henry H001L22M Classic 22 WMR 12+1 18.50" Blued Round Barrel, Black/American Walnut
$477.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Henry H001L22M Classic 22 WMR 12+1 18.50" Blued Round Barrel, Black Aluminum Grooved Receiver, American Walnut Straight Grip Stock
The Classic large loop lever action features a round steel barrel; grooved aluminum receiver; Straight Grip stock; Hooded Blade front sight and full adjustable Semi-Buckhorn rear sight.
| Brand | Henry |
| Model | Classic |
| Caliber | 22 WMR |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 12+1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Lever |
| OAL | 36.50" |
| Sights | Hooded Blade Front / Semi-Buckhorn Rear |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:16" |
| Receiver Description | Grooved |
| Receiver Material | Aluminum |
| Recoil Pad Type | Plastic |
| Stock Description | Straight Grip |
| Barrel Description | Round |
| Barrel Length | 18.50" |
| Length of Pull | 14" |
| Max Capacity | 12 |
| Receiver Finish | Black |
| Weight | 5.25 lbs |
| Stock Finish | American Walnut |
| SKU | 189256 |
| UPC | 619835011466 |
| MPN | H001L22M |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 189256
- UPC
- 619835011466
- MPN
- H001L22M







