
Henry H001ML22 Mare's Leg 22 S/L/LR 10/12/14 +1 Shot 12.88" Blued Steel Barrel, American Walnut
$444.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Henry H001ML22 Mare's Leg 22 S/L/LR 10/12/14 +1 Shot 12.88" Blued Steel Barrel, Blued Steel Grooved Receiver, American Walnut Straight Grip
The Henry Mare's Leg lever action pistol is a cut-down, modified version of the repeating rifle and can be holstered like a pistol but fired with the speed of a lever-action rifle.The American Walnut stock is cut to the exact specification and the large loop lever makes it easy for you to enjoy those rapid-fire repeating shots.
| Brand | Henry |
| Model | Mare's Leg |
| Caliber | 22 S / L / LR |
| Barrel Length Range | 12" to 12.99" |
| Capacity | 10 / 12 / 14 +1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Lever |
| OAL | 24.50" |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Hooded Blade Front / Semi-Buckhorn Rear |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:16" |
| Receiver Description | Grooved |
| Safety | 1 / 4 Cock |
| Stock Description | Straight Grip |
| Barrel Length | 12.88" |
| Max Capacity | 14 |
| Receiver Finish | Blued |
| Weight | 4.45 lbs |
| Stock Finish | American Walnut |
| Metal Finish | Blued |
| SKU | 189283 |
| UPC | 619835011688 |
| MPN | H001ML22 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 189283
- UPC
- 619835011688
- MPN
- H001ML22







