
Henry H006GM Side Gate 357 Mag/38 Special 10+1 20" Rifle
$983.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Henry H006GM Side Gate 357 Mag/38 Special 10+1 20" Blued Octagon Barrel, Polished Brass Rec, American Walnut Stock, Adj. Sight
True to Henry form, these rifles are constructed with exquisite attention to detail, using fine American-made components.Both the straight-grip stock and forearm are crafted of select American walnut accented with a polished brass barrel band and Henrys signature polished hardened brass receiver.
All have the smooth action and crisp trigger that distinguishes an authentic, American-made Henry.For those looking to experience an undisputed piece of Americana, whether its at the range, in the field, or on a cowboy action stage, the Big Boy Brass Side Gate is guaranteed to bring out the West in you.
| Brand | Henry |
| Model | Side Gate |
| Caliber | 357 Mag |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Capacity | 10+1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Lever |
| OAL | 38.50" |
| Hand | Right Hand |
| Sights | Brass Bead Front / Adj Semi-Buckhorn Rear |
| Size | Full Size |
| Barrel Finish | Blued |
| Twist | 1:16" |
| Application | Field |
| Receiver Material | Brass |
| Safety | Transfer Bar |
| Barrel Description | Octagon |
| Barrel Length | 20" |
| Length of Pull | 14" |
| Max Capacity | 10 |
| Receiver Finish | Brass Polished |
| Weight | 8.68 lbs |
| Stock Finish | American Walnut |
| SKU | 155936 |
| UPC | 619835060655 |
| MPN | H006GM |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 155936
- UPC
- 619835060655
- MPN
- H006GM







