
Henry H010BGMC Spirit Of The Corps 45-70 Gov 4+1 22" Rifle
$2,012.99
$2,460
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Henry H010BGMC Spirit Of The Corps 45-70 Gov 4+1 22" Black Octagon Barrel, Nickel Engraved w/24K Gold Inlay Brass Drilled & Tapped Receiver, American Walnut Straight Stock
Marrying power with presence, this edition pairs the historic 45-70 cartridge with a nickel-plated, brass receiver engraved on both sides and finished with 24K gold highlights.Its stocked in Semi-Fancy American Walnut with a polished brass buttplate and forearm cap.
Receiver motifs include an eagle & anchor with the phrase "In The Air, On Land, And Sea" and a "Celebrating 250 Years (1775-2025)" treatment featuring a globe background; the buttstock depicts a crowd of hands raising the U.S. flag.
Includes Weaver 63B scope base.
| Brand | Henry |
| Model | Spirit Of The Corps |
| Caliber | 45-70 Gov |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 4+1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Lever |
| OAL | 41.10" |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | Brass Bead Front / Adj Semi-Buckhorn w / White Diamond Insert Rear |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:20" |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Receiver Material | Brass |
| Safety | Transfer Bar |
| Stock Description | Straight |
| Barrel Description | Octagon |
| Barrel Length | 22" |
| Max Capacity | 4 |
| Receiver Finish | Nickel Engraved w / 24K Gold Inlay |
| Weight | 8.10 lbs |
| Stock Finish | American Walnut |
| SKU | 185879 |
| UPC | 619835100276 |
| MPN | H010BGMC |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 185879
- UPC
- 619835100276
- MPN
- H010BGMC







