
Henry H023450 Supreme 450 Bushmaster 5+1 18" Blued Threaded Barrel, American Walnut
$1,048.99
$1,369.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Henry H023450 Supreme 450 Bushmaster 5+1 18" Blued Threaded Barrel, Black Hardcoat Anodize Aluminum Drilled & Tapped Receiver, American Walnut Fixed w/Pistol Grip Stock
The Henry Supreme features a round blued steel, threaded barrel; sling swivel studs and Match Grade adjustable trigger.Includes sight and trigger adjustment tool, Weaver 63B mount.
| Brand | Henry |
| Model | Supreme |
| Caliber | 450 Bushmaster |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Stock Finish Group | Brown |
| Capacity | 5+1 |
| Stock Material | Wood |
| Action | Lever |
| OAL | 38" |
| Hand | Ambidextrous |
| Sights | Blade Front / Adj Trapezoidal Rear |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:24" |
| Receiver Description | Drilled & Tapped |
| Receiver Material | Aluminum |
| Recoil Pad Type | Rubber |
| Thread Pattern | 5 / 8"x24 |
| Stock Description | Fixed w / Pistol Grip |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 18" |
| Length of Pull | 14" |
| Max Capacity | 5 |
| Receiver Finish | Black Hardcoat Anodize |
| Trigger | Adjustable Match |
| Weight | 6.40 lbs |
| Stock Finish | American Walnut |
| SKU | 189310 |
| UPC | 619835030047 |
| MPN | H023450 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 189310
- UPC
- 619835030047
- MPN
- H023450







