
Heritage Mfg RR22B4 Rough Rider 22 LR 6 Shot, 4.75" Black Steel Barrel, Black Zinc Alloy Frame
$136.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Heritage Mfg RR22B4 Rough Rider 22 LR 6 Shot, 4.75" Black Steel Barrel, Black Zinc Alloy Frame, Black Cylinder Cocobolo Grip, Hammer/Thumb Safety, Exposed Hammer
The Heritage Rough Rider handguns are built with numerous grip options and feature the same classic profile and precision action as their big-bore counterparts yet come chambered in .22 LR or as a two-cylinder combo, allowing you to shoot either .22 LR or .22 WMR ammo.
| Brand | Heritage Mfg |
| Model | Rough Rider |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Capacity | 6 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 10.03" |
| Frame Material | Zinc Alloy |
| Sights | Fixed Front / Notched Rear |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Grips | Cocobolo |
| Cylinder Finish | Black |
| Safety | Hammer / Thumb |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length | 4.75" |
| Max Capacity | 6 |
| Weight | 30.10 oz |
| Frame Description | Zinc Alloy Frame |
| Hammer Style | Exposed |
| SKU | 87902 |
| UPC | 727962500200 |
| MPN | RR22B4 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 87902
- UPC
- 727962500200
- MPN
- RR22B4







