
HK 81001321 G36 22 LR 20+1 18.13" Black Barrel w/Flash Suppressor, Flat Dark Earth
$529.00
$799.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
HK 81001321 G36 22 LR 20+1 18.13" Black Barrel w/Flash Suppressor, Flat Dark Earth Receiver w/Picatinny Rail, Flat Dark Earth Folding Synthetic Stock, Polymer Grip
Since its adoption by the German Bundeswehr in 1997 the iconic G36 has set the standard that modern rifles continue to emulate.From its ability to fire with a folded stock, to modular furniture, short-throw selector and the use of polymer.
HK has partnered with Umarex of Germany to offer this realistic rimfire rifle version of the iconic G36 rifle.Many of the components are compatible with the original G36 including the handguard, sight rail and stock.
Includes one magazine.
| Brand | HK |
| Model | G36 |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Operating System | Blowback |
| Capacity | 20+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 37.80" |
| Sights | Adj Rear |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Receiver Description | Picatinny Rail |
| Trigger Pull Weight | 7-10 lbs |
| Safety | Ambidextrous Safety Lever |
| Stock Description | Folding |
| Barrel Length | 18.13" |
| Max Capacity | 20 |
| Receiver Finish | Flat Dark Earth |
| Trigger | Single Stage |
| Weight | 5.29 lbs |
| Stock Finish | Flat Dark Earth |
| SKU | 185464 |
| UPC | 642230272828 |
| MPN | 81001321 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 185464
- UPC
- 642230272828
- MPN
- 81001321







