
Kel-Tec KSGGRN KSG OD Green 12 Gauge 18.50" 3" 14+1 OD Green Rec/Barrel OD Green Polymer Fixed Stock & Grip
$769.99
$989.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Kel-Tec KSGGRN KSG OD Green 12 Gauge 18.50" 3" 14+1 OD Green Rec/Barrel OD Green Polymer Fixed Stock & Grip
Kel-Tec's KSG is a simple and reliable pump action shotgun able to feed from either the left or right tube, with a manual feed side selector lever located behind the trigger guard.Each tube holds up to 6 shells for a total 12+1 capacity.
The pump includes top and bottom Picatinny rails to mount accessories and optics.The soft rubber butt pad helps to tame recoil.
The KSG receiver is made from hardened steel and the magazine tubes have been welded in place.The grip and stock assembly is made of glass reinforced nylon (Zytel) and is easily disassembled by pushing out two pins, which store in two holes in the grip when removed.
It has built-in forward and rear sling loops, and includes a basic sling.
| Brand | Kel-Tec |
| Model | KSG |
| Gauge | 12 Gauge |
| Gun Platform | KSG Style |
| Stock Finish Group | Green |
| Capacity | 14+1 |
| Stock Material | Synthetic |
| Action | Pump |
| OAL | 26.10" |
| Hand | Right Hand |
| Sights | None |
| Chamber | 3" |
| Barrel Finish | Black |
| Application | Tactical |
| Chokes Included | Fixed Cylinder |
| Recoil Pad Type | Rubber |
| Barrel Length | 18.50" |
| Max Capacity | 14 |
| Receiver Finish | OD Green |
| Weight | 6.90 lbs |
| Stock Finish | Green |
| SKU | 95033 |
| UPC | 640832003284 |
| MPN | KSGGRN |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 95033
- UPC
- 640832003284
- MPN
- KSGGRN







