
Kel-Tec PLR22BLK PLR22 22 LR 26+1 10.20" All Black Steel/Threaded Barrel
$363.99
$469.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Kel-Tec PLR22BLK PLR22 22 LR 26+1 10.20" All Black Steel/Threaded Barrel & Polymer Frame w/Picatinny Rail & Polymer Grip
The PLR22 is perfect for situations that require long range .22 LR accuracy in a pistol platform.The PLR22 is made of 4140 steel and high-strength, impact resistant Zytel.
Although, we do not recommend suppressing the PLR22, it features a 9" threaded 1/2"-28 barrel to accommodate your choice of a compensator or flash hider.The gun features Iron sights and an integrated Picatinny style rail.
The PLR22 accepts standard AR22 magazines,
| Brand | Kel-Tec |
| Model | PLR22 |
| Caliber | 22 LR |
| Barrel Length Range | 10" to 10.99" |
| Gun Platform | AR Style |
| Capacity | 26+1 |
| Action | Semi-Auto |
| OAL | 18.50" |
| Hand | Right Hand |
| Slide Finish | Black |
| Sights | Adj Iron |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Grips | Black Polymer |
| Receiver Material | Stainless Steel |
| Safety | Crossbolt |
| Thread Pattern | 1 / 2"x28 |
| Barrel Description | Steel Threaded |
| Barrel Length | 10.20" |
| Max Capacity | 26 |
| Receiver Finish | Black |
| Weight | 44.80 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
| SKU | 54598 |
| UPC | 640832000405 |
| MPN | PLR22BLK |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- PLR22BLK
- UPC
- 640832000405
- MPN
- PLR22BLK







