
Kel-Tec PR3ATBLK PR-3AT Compact Frame 380 ACP 13+1 2.85" Black Rotating Barrel Shroud
$399.99
$469.99
Product Features & Specifications
Kel-Tec PR3ATBLK PR-3AT Compact Frame 380 ACP 13+1 2.85" Black Rotating Barrel Shroud, Black Polymer Frame
The KelTec PR-3AT is a compact concealed carry pistol chambered in 380 ACP.Featuring a rotary barrel and a top-loading design, it’s ultra-lightweight.
The top-loading design makes the frame profile slim and compact.Ammo ca be manually inserted one at a time, or by using stripper clips for a quick speed load.
| Brand | Kel-Tec |
| Model | PR-3AT |
| Caliber | 380 ACP |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Capacity | 13+1 |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 5.58" |
| Frame Material | Polymer |
| Barrel Finish | Black |
| Twist | 1:10" |
| Frame Size | Compact |
| Trigger Pull Weight | 4.50 lbs |
| Width | 0.94" |
| Barrel Description | Rotating Barrel Shroud |
| Barrel Length | 2.85" |
| Max Capacity | 13 |
| Weight | 9.66 oz |
| Frame Description | Polymer Frame |
| SKU | PR3ATBLK |
| UPC | 640832011463 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- PR3ATBLK
- UPC
- 640832011463
- MPN
- PR3ATBLK







