
Kershaw 7038G10 Launch Iridium Automatic 3.45" Folding Plain Black Oxide Blackwash CPM MagnaCut Steel Blade
$151.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Kershaw 7038G10 Launch Iridium Automatic 3.45" Folding Plain Black Oxide Blackwash CPM MagnaCut Steel Blade, Black Anodized Aluminum/G10 Handle
The Launch Iridium blends clean, modern lines with automatic action.A G10 front handle pairs with an anodized aluminum back, creating an all black look with subtle textural contrast.
The MagnaCut blades Blackwash finish adds style while hiding scratches and a custom pivot with black anodized backspacer and lanyard hole completes the build.Launch auto deploys with a press of the button for fast, reliable action.
| Brand | Kershaw |
| Series | Iridium |
| Model | Launch |
| OAL | 8" |
| Hand | Ambidextrous |
| Blade Material | CPM MagnaCut |
| Edge Type | Plain |
| Style | Folding |
| Type | Automatic |
| Open Type | Button |
| Blade Description | Black Oxide Blackwash |
| Handle Material | Aluminum / G10 |
| Blade Length | 3.45" |
| Handle Description | Black Anodized |
| Includes | Pocket Clip |
| Weight | 2.90 oz |
| Closed Length | 4.55" |
| Lock Type | Button Lock |
| SKU | 185500 |
| UPC | 087171071305 |
| MPN | 7038G10 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 185500
- UPC
- 087171071305
- MPN
- 7038G10







