
Kimber Mfg, Inc 3500403 Next Generation Pro 9mm Luger 9+1 4" Stainless Crowned Bull Barrel, Optic Ready
$899.99
$1,059.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Kimber Mfg, Inc 3500403 Next Generation Pro 9mm Luger 9+1 4" Stainless Crowned Bull Barrel, KimPro Black Stainless Steel Optic Ready/Serrated Slide, Matte Stainless Steel Frame w/Beavertail, Black Walnut w/G10 Insert Grip, RMR Footprint, Ambi
Kimber's Pro-length 4" configuration delivers performance without compromise. the Next Generation 1911 features precision-crowned barrel; external extractor for enhanced reliability; ambi safety; match-grade GT trigger; optics ready slide w/C&H cover plate; red dot front sight and black serrated fixed rear sight.Includes two magazines and an RMR adapter plate.
| Brand | Kimber Mfg, Inc |
| Series | Pro |
| Model | Next Generation |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Gun Platform | 1911 Style |
| Capacity | 9+1 |
| Frame Finish | Matte |
| OAL | 7.70" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | KimPro Black |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Red Dot Front / Fixed Black Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Mount Type | RMR Footprint |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:16" |
| Grips | Black Walnut w / G10 Insert |
| Height | 5.40" |
| Safety | Ambidextrous |
| Width | 1.35" |
| Barrel Description | Crowned Bull |
| Barrel Length | 4" |
| Max Capacity | 9 |
| Trigger | GT Match Grade |
| Weight | 2.22 lbs |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w / Beavertail |
| Hammer Type | Bobbed |
| SKU | 196625 |
| UPC | 669278354033 |
| MPN | 3500403 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 196625
- UPC
- 669278354033
- MPN
- 3500403







