
Kimber Mfg, Inc 3600302 DS Warrior 9mm Luger 20+1 5" Matte Stainless, Ambidextrous
$1,016.99
Please Allow 4-5 Business Days for In Store Pickup
Product Features & Specifications
Kimber Mfg, Inc 3600302 DS Warrior 9mm Luger 20+1 5" Matte Stainless Barrel, KimPro Black Optic Cut/Serrated Slide, Black Stainless Steel Frame w/Beavertail & Picatinny Rail, Black Carbon Fiber Grip, Ambidextrous
Kimber DS Warrior features a crowned barrel: TAG cover plate with a fixed rear sight, and night sight front sight; ambi safety; Match Grade trigger; Picatinny rail; proprietary Kimber grip is engineered from a durable carbon fiber and glass-filled matrix.Includes a C&H RMR-compatible optic mount, one 17rd and one 20rd magazine.
| Brand | Kimber Mfg, Inc |
| Model | DS Warrior |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Gun Platform | 1911 Style |
| Capacity | 17+1 |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 8.70" |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | KimPro Black |
| Sights | Night Sight Front / Fixed Rear |
| Slide Description | Optic Cut / Serrated |
| Mount Type | RMR Footprint |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Muzzle | Crowned |
| Twist | 1:16" LH |
| Grips | Black Carbon Fiber |
| Height | 5.50" |
| Safety | Thumb |
| Width | 1.40" |
| Barrel Length | 5" |
| Max Capacity | 20 |
| Trigger | GT Performance |
| Weight | 2.06 lbs |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w / Beavertail & Picatinny Rail |
| Hammer Type | Bobbed |
| SKU | 190462 |
| UPC | 669278363028 |
| MPN | 3600302 |
Specifications
Explore the specific details and characteristics
- SKU
- 190462
- UPC
- 669278363028
- MPN
- 3600302







